Jak sobie radzić z alergiami naszego psa

 

Różnego rodzaju alergie są częstym powodem dyskomfortu psów i utrapieniem  ich opiekunów. Takie objawy jak uporczywy świąd i będące jego konsekwencją drapanie się, wygryzanie oraz wtórne infekcje bakteryjne lub grzybicze, powodują uszkodzenia skóry oraz  matowienie i wypadanie włosa.Taki stan staje się prawdziwą udręką zarówno dla dotkniętego alergią psa, któremu odbiera komfort i  radość życia, jak i dla jego właściciela.

W przeszłości podstawową przyczyną różnego rodzaju dermatoz były najczęściej niedobory białka, witamin A i E lub cynku w diecie psów karmionych resztkami ze stołu lub karmami niskiej jakości. Wraz ze wzrostem świadomości właścicieli psów, te przyczyny problemów ze skórą zdarzają się dziś bardzo rzadko, wzrasta natomiast liczba przypadków alergii wywołanych nietolerancją i/lub nadwrażliwością na poszczególne składniki diety naszych psów.  Zależnie od źródeł ocenia się, że przypadki nadwrażliwości pokarmowej stanowią od 23% do 62% wszystkich dermatoz. Badania wykazują również, że w 97% przypadków nadwrażliwości manifestuje się ona zmianami skórnymi, a jedynie w ok. 10% przypadków dołączają do tych objawów problemy ze strony przewodu pokarmowego. Z badań wynika ponadto, że objawy alergii pokarmowej mogą pojawić się w każdym wieku, często po długim, nawet 2- letnim okresie karmienia pokarmem zawierającym składnik uczulający. Z obserwacji wynika, że testy zarówno skórne jak i serologiczne są niezbyt przydatne  w diagnozowaniu alergii pokarmowych u psów, a jedynym skutecznym sposobem jest tzw dieta eliminacyjna składająca się z produktów, z którymi pies nie był karmiony wcześniej. Dlatego też Dr Clauder’s opracował diety składające się z wyłącznie jednego rodzaju, rzadko spotykanego w popularnych karmach, źródła białka oraz ziemniaków, jako również sporadycznie stosowanego źródła węglowodanów.

Hypoalergiczne diety  Hirsch& Kartoffel (Jeleń z ziemniakami), Lachs& Kartoffel (Łosoś z ziemniakami) i DC Grainfree Herring (Śledź z ziemniakami) są dietami zbilansowanymi, wzbogaconymi o odpowiednie witaminy i mikroelementy. Doskonałym pokarmem przy skłonnościach do alergi czy nietolerancji, będącym również dietą wykluczającą, są puszki Dr.Clauder’s Sensible – czyste mięso wołowe, wieprzowe, jagnięce i kurcząt.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *